Ugrás a fő tartalomra

Húsvéti hidegtál

Hozzávalók (kb. 4 személyre):
* 20 szelet csirke/pulykamell sonka
* 50 dkg tehéntúró
* 160 g majonézes torma
* 160 g majonéz
* 300 g tejföl
* 8 db tojás
* kis tubus mustár
* olaj
* 3-4 ek porcukor
* só, bors
* csemege hagyma
* 1 konzerv kukorica


Húsvétkor minden családnak megvannak a maga szokásos fogásai, melyek az ünnepi asztalra kerülnek. Nálunk általában ez a főtt sonka, főtt tojás, torma, illetve a töltött káposzta, halászlé, túrós lepény és sok más sütemény. Idén úgy gondoltam, hogy vegyük be még a kedvenc hidegtálas fogásaimat is, amit egyéb alkalmakra szoktam elkészíteni: a tormás-majonézes sonkatekercset, a töltött tojást és a majonézes kukoricasalátát. Igazából egyik se nehéz, elég népszerű ételek is, szóval semmi újdonság nincs a posztban, leginkább csak azt akarom megosztani veletek, hogy nekem mely verziójuk vált be tökéletesen. :)

Recept: A sonkatekercs Nosalty-s, a töltött tojás barátnőmtől származik, a kukoricasaláta pedig öröklött tudás, anyukám tanította. Utóbbi igazából kukorica hígabb tartármártásban, a franciasaláta rokona. :)

Elkészítés:
1, Kezdjük a sonkatekerccsel! :) A fél kg túrót összetörjük villával, hozzáadjuk a tubus majonézes tormát, valamit 1-2 kanál tejfölt és 1-2 ek sima majonézt, hogy krémesítsük. Sózzuk, borsozzuk. Igazából ízlés kérdése, hogy ki mennyire krémesen szereti, ha még száraznak találjuk, akkor adhatunk hozzá kevés tejfölt és majonézt. Szűk egy evőkanálnyi adagokat halmozunk a sonkaszeletek bal szélére, majd feltekerjük őket. Voilá, ennyi. :) Egy kínálótálra halmozzuk őket. 

2, A töltött tojáshoz főzzük meg a tojásokat, pucoljuk meg őket, majd vágjuk félbe. Kaparjuk ki a sárgájukat egy tálba, törjük össze villával vagy krumplitörővel. A már felkezdett nagy pohár tejfölünkből mehet bele egy kanál, valamint 1 ek majonéz, és mondjuk kezdjük 1-2 tk mustárral. Sózzuk, borsozzuk. Ezt én érzésre csinálom mindig. A lényeg, hogy a sárgájából készült krém finom mustáros legyen, de krémes is. A tejföllel és a majonézzel krémesítjük. Ne legyen túl száraz, de még annyira maradjon szilárd, hogy kényelmesen vissza tudjuk tölteni a fehérjébe. Tejföl helyett akár kevés tejjel is krémesíthetünk. Ha ezzel megvagyunk, kiskanállal pakoljuk vissza a fehérjékbe a krémet, szép kis kupacokat, majd halmozzuk a tekercsek köré, mellé, végül szórjuk meg őket apróra vágott csemege hagymával (újhagymával, hagymaszárral). Díszíthetjük pirosarannyal, azaz paprikakrémmel is.

3, Végül pedig jöhet a kukoricasaláta. Eddig kb. a tejfölünk felét használtuk el, vagy kicsit  kevesebbet. A maradékot keverjük ki 3-4 ek majonézzel, 1-2 ek mustárral, 3-4 ek porcukorral, kevés olajjal, valamint borsozzuk. Kikeverjük a tartármártást. Én jó borsosan szeretem sok mustárral, hogy csípősebb legyen, valamint a majonézt sem szoktak kispórolni belőle. ;) Ez az adag pont elég egy közepes konzervnyi kukoricához. Jól be kell őt is hűteni, mint a tekercseket és a tojásokat. Egy mélyebb kínálótálban szervírozzuk, szintén megszórhatjuk csemegehagymával. 

+ Ha maradt tormás túró a tekercsekből, mely attól függ, hogy nagyon vastagra töltöttük-e a sonkákat, vagy kevésbé, akkor azt is tálaljuk ki kisebb tálban, önmagában is finom, vagy friss kenyérrel egyfajta körített túróként. ;)

Eredmény: Laktató, finom, húsvéti ízeket kapunk. Hideg előételnek tökéletesek, de akár reggelire vagy vacsorára is finomak friss kenyérrel. Én magukban is szoktam enni őket, pár kanál saláta, 1-2 tekercs sonka és 1-2 tojás, és már jól is laktunk. (A tekercsről annyit, hogy sok helyen margarinos krémmel töltik meg őket, amin én nem kedvelek, a túrós töltelék sokkal könnyedebb, finomabb.) Szerintem önmagukban is megállják a helyüket, de a tradicionális főtt sonkát is kellemesen kiegészítik. Főleg azoknak ajánlom, akik jobban kedvelik a sós fogásokat ilyenkor, mint a rengeteg süteményt vagy kalácsot. ;)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hagymás bab ~vega version~

Személy szerint mindig nagy élvezettel néztem, ahogy Bud Spencer falatozta (volna) a hagymás babot a Piedone filmekben. Imádom a chilis babot, ezt az ételt pedig valahogyan hasonlónak képzeltem el. Anyukám egyik nap elújságolta, hogy hagymás babot főzött otthon a családnak. Rögtön kedvet kaptam én is és elkészítettem egy könnyed, hús nélküli verzióját. ;) 1, Vegyünk egy nagyobb fej vöröshagymát, pucoljuk meg. Karikázzuk, kockázzuk fel igény szerinti méretűre. Tegyük fel kevés olajra, pároljuk, dinszteljük meg.  2, Pakoljunk rá egy konzervnyi vörösbabot kevés levével együtt. Jöhet rá a paradicsompüré, még kevés víz igény szerint.  3, Ízesítsük sóval, borssal, ételízesítővel, kevés cukorral. A legvégén hintsük meg chilivel. Forraljuk össze, tálaljuk. Nos, ennyi volt a nagy recept. Eredetileg valamilyen húsféle vagy szalonna is kell bele, úgy "emberesebb", de lássuk be, nyár van, ilyenkor jobban esik egy könnyedebb fogás. Nekem nagyon bejött a hagymás bab, finom ...

Modenai tészta

Nemrég az Il Trenoban ettem modenai tésztát, ami ugyan csirkehússal készült, de én most a "vega" verzióját készítettem el, szerintem így is nagyon finom lett. :) Recept : Tulajdonképpen ahány recept, annyiféle elkészítési módja van a tésztának. Én kettőből gyúrtam össze a számomra legmegfelelőbbet. Alul majd jelzem a pontos adagokat, elöljáróban annyit mondanék, hogy tészta, tejszín, fokhagyma, csemegekukorica, pirospaprika és chili kell hozzá. Az Il Treno gyorséttermeiben egy wokban összeforgatják a tésztát és a szószt, nagyjából ennyiből áll a fogás, hiszen náluk már előre el van készítve minden fontosabb hozzávaló. Érdekes ez a tészta, mert úgy mediterrán és csípős, hogy közben a pirospaprika miatt (számomra) magyaros ízvilágot idéz. Első lépésben főzzünk ki fusillit, orsót vagy bármilyen olaszosabb tésztát. Tegyük félre. Az apróra vágott fokhagymát kezdjük el egy lábasban kevés vajon párolni, majd adjuk hozzá a csemegekukoricát. Kevés párolás után jöhet a tejszín...

Házi krémes á la Dr. Oetker

Érdekelt, hogy milyen sütit lehet összedobni a Dr. Oetker Házi krémes alapporból, ezért kipróbáltam. Bevallom, sosem csináltam még krémest, ezért úgy gondoltam, hogy kezdetnek segítséggel fogok hozzá. Lássuk, milyen lett az eredmény! ;) Recept : A krémalap hátoldalán részletesen leírják, hogy kell megcsinálni a sütit, ami nem nagy ördöngösség. Ami kell hozzá: a 300 Ft-os krémalap, egy kb. 200 Ft-os fagyasztott leveles tészta, valamint 800 ml tej. És egy robotgép. Ennyi! Alul még feltüntetem a pontos mennyiségeket is, de most lássuk, hogyan készül a krémes! Személy szerint a tipikus cukrászdai (alul-felül száraz, plusz még a krém is olyan fura) krémeseket nem szeretem. De, tudtam, hogy ez vagy azért van, mert még nem ettem házit, vagy csak rossz cukrászdákban ettem eddig. :P Tehát, sejtettem, hogy a saját gyártmány úgyis finomabb lesz, még akkor is, ha alapporból készül. Első lépésben ki kell olvasztani szobahőmérsékleten a fagyasztott tésztát. Ezután lisztezett felületen ki kel...